Metodlar(Fonksiyonlar) - SOFTSAM

Breaking

About Software

24.05.2016

Metodlar(Fonksiyonlar)

     Programlamanın temel yapı taşlarından birisi olan metodlardan söz edeceğim bu yazımda.
Metod nedir? Ne için gereklidir? Olmasa ne olur ? gibi daha soruyu çoğaltabiliriz ama yazının sonunda umuyorum bu kadar çok sorunun çok basit bir cevabı olduğunu anlamış olacağız.
 Metod Nedir?
    Metodlar(Fonksiyonlar) programlamada sizin belli ve sürekli tekrar edecek olan kod parçalarını her seferinde yazmak yerine 1 kere yazıp istediğiniz zaman çalıştırmanıza yarıyor. Bu konuya olabilecek en güzel örneklerden birisi aslında faktöriyel hesaplama işi. Bir program yazdınız ve bu program faktöriyel hesaplıyor. Bunu neden metodla yapasınız ki ? Sizden sadece faktöriyel hesaplamanız istenmiş. Ama soru şu şekle girerse:
Bu soruda her bir sayının faktöriyelini hesaplamak için aynı kodu 4 kere çalıştırmanız gerekecek.Peki burada 100 tane farklı sayının faktöriyelleri toplamının faktöriyelleri çarpımına bölümü istenseydi ne yapacaktınız.İşte bu en basit örnektir aslında. Burada faktöriyel alma işlemi birçok kez çalışacak ise ben bunu metod yardımı ile kısaca çözebilirim.Bu yada bunun gibi işlerle karşılaşacaksınız ve o zaman ilk aklınıza gelecek olan şey metod yazmak olmalı.Peki Metod Nasıl Yazılır?
Metod Nasıl Yazılır?
C:
geri_dönüş_tipi Metodun_İsmi(değişken_tipi parametre1,....)
{
//yapılacaklar
return tipe_göre_veri;
}
şimdi bunu biraz açıklayalım.

Geri Dönüş Tipi:

Eğer yazdığınız metodun içindeki işlemlerden bir sonuç elde edecekseniz ve bu sonuc programın akışında kullanılacak ise bu değeri Metodun isminden alabilirsiniz.Bunu sağlayan da geri dönüş tipi ve return anahtar kelimesidir.
Geri Dönüş Tipleri:
int
float
char
gibi değişken tipleri kullanılabilir.

Parametreler:

Eğer sizin metodunuz belirli bir değer üzerine çalışmayacak ise ki metodun amacı budur.Bu noktada parametrelere ihtiyac duyarsınız. Bunu da faktöriyel üzerinden düşünecek olursak biz bir sayının faktöriyelini buluruz. Herhangi bir sayının yani benim 1 tane parametreye ihtiyacım var ve bu da benim faktöriyeli bulunacak sayım.Ve birde benim bulunan faktöriyele ihtiyacım var. Bu değer int olabilir. Geri dönüş tipi olarak int yazacağız.

Faktöriyel metodumuzu kabataslak yazacak olursak şuna benzeyecek aslında.

int faktoriyelAl(int sayi)
{
int sonuc;
/*
faktöriyel alma işlemi burada yapılacak ve bulunan değeri sonuc değerine atayacağız
*/
return sonuc;//son olarak da bulduğum değeri return ile döndürdük
}

şuan size yukarıda vermiş olduğum soruyu çok kısa bir şekilde çözebiliriz. Faktöriyel alma işlemi en kötüsünden 10 satır olsa biz 4 farklı sayı için 40 satır sadece faktöriyeller için ayıracaktık şimdi ise 10 satırlık bir faktöriyel kodumuz var ve biz onu şöyle çalıştırabiliriz:
int sonuc=(faktoriyelAl(5)+faktoriyelAl(2))/(faktoriyelAl(5)*faktoriyelAl(3));
printf("%d",sonuc);
şeklinde çalışacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder